★★★★★ 4.5 34 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.trigon-rechtsanwaelte.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The GMX series time switches are universal mechanical time switches. They are a low cost alternative for applications that do not require more than 21 A or 2 HP @ 240 VAC. The timer is mounted in a UL Type 1 indoor or Type 3R outdoor plastic enclosure. The GMX is a light-duty commercial time switch ideal for 24, 120 or 208/240 VAC single-phase general applications.
  • 120VAC, 21 Amp, SPDT
  • Captive trippers and easy to set true clock face
  • 15 min ON/OFF time
  • NEMA 1 indoor enclosure
  • Enclosure provides space for field added contactor or other accessories
UPC 078275153226 614573013116
Color Gray
Brand Name Intermatic
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.01 Pounds
Manufacturer Intermatic Incorporated
Model Number GMXST-I-120
Material Type Plastic
Number of settings 1
Included Components Grasslin By Intermatic Gmxst-I-120 60-Hertz Electromechanical Time Control
Manufacturer Part Number GMXSTI120
Manufacturer Warranty Description No warranty.
Global Trade Identification Number 00614573013116
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
34 ratings | 14 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (28)
4 stars
4% (1)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (3)